Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Mikroregión Zelené Beskydy

Mikroregión Zelené Beskydy

Územie mikroregiónu Zelené Beskydy so sídlom v Bukovciach sa nachádza vo východnej časti Slovenskej republiky, na území okresu Stropkov v Prešovskom kraji, v dotyku so štátnou hranicou Slovensko – Poľsko. Územne ho tvoria katastrálne územia deviatich obcí, a to Bukovce, Gribov, Kožuchovce, Krušinec, Oľšavka, Staškovce, Vislava, Vladiča a Vyškovce.

Mikroregión leží na južne orientovanom podhorí resp. čiastočne priamo v Laboreckej vrchovine (CHKO Východné Karpaty). Na území mikroregiónu sa nachádza najvyšší bod okresu Stropkov – na hranici s Poľskom vrchol Klin vo výške 691 m n.m. Povrch územia má hornatinový charakter, tvoria ho najmä v severnej časti hlboké úzke doliny. Pôdny kryt tvoria prevažne nasledujúce krajinné štruktúry: lesný porast, orná pôda, lúky a pasienky.

Územie mikroregiónu je dopravne sprístupnené cestou II. triedy Stropkov – Havaj – Medzilaborce, na ktorú sa napájajú cesty III. triedy, buď priebežné alebo končiace v obciach mikroregiónu. Cez okresné mesto je územie mikroregiónu napojené na cestu medzinárodného významu Prešov – Giraltovce – Svidník – Poľsko. Mikroregión, tak ako celý okres Stropkov, nie je napojený na železničnú sieť.

Na území mikroregiónu Zelené Beskydy sú z ochranárskeho hľadiska dovolené všetky aktivity: pešia turistika, lyžiarska turistika, cykloturistika, zber húb a lesných plodov a podobne.


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Pútnicke miesto Buková Hôrka

webygroup
ÚvodÚvodná stránka