Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

História obce

Obec sa spomína v roku 1470. Od stredoveku patrila panstvu Makovica. V písomnostiach z 15.-16. storočia sa vyskytuje pravidelne pod názvom Oľšavka, koreniacom v nárečovom slove oľša /jelša/. Názov dediny bol prevzatý zo staršieho názvu údolia, v ktorom vzniklo sídlo. Jeho vznik možno predpokladať v polovici 15. storočia. Nepochybne ho vybudovali usadlíci so šoltýsom podľa zákupného práva. Počas prvého sčítania ľudu /1787/ bolo v obci 37 domov a 285 obyvateľov, podľa súpisu z roku 1828 bolo v obci 42 domov a 327 obyvateľov, v roku 1910 mala 160 obyvateľov. Do roku 1918 obec administratívne patrila do Šarišskej stolice.

Pôvodní obyvatelia, resp. zakladatelia obce, história a dôvody jej vzniku V 2. Polovici 16.storočia vzrástol rozsah sedliakmi obrábaných pozemkov a zaiste aj počet sedliackych domácnosti, čo bolo bežné len v malých dedinách. Koncom 16. St. bola Oľšavka malou dedinou, ale sídlisko sa zväčšovalo. V roku 1618 šoltýstvo už patrilo 4 domácnostiam.
Sedliackych domácnosti bolo 16, pričom väčšina z nich hospodárila na polovičných a štvrtinných usadlostiach. Oľšavka patrila k ruínskym dedinám na panstve Makovica. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, chovali dobytok, pracovali v lesoch /drevorubači/ a vyrábali drevené náradie. V polovici 19. Storočia veľké vysťahovalectvo.


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Pútnicke miesto Buková Hôrka

webygroup
ÚvodÚvodná stránka